image
FIFA World Cup 2018 Draw, Iran in Group of Death Fixtures and Schedule
[img]https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQsxnJax5OCr8vtEJxVtQ1XOUYW7LN1jOZ-iOCoqs6dEkMMtQGqKahnx6Vh[/img]
Full Draw
Group A: Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay
Group B: Portugal, Spain, Morocco, IR Iran
Group C: France, Australia, Peru, Denmark
Group D: Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria
Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia
Group F: Germany, Mexico, Sweden, Korea Republic
Group G: Belgium, Panama, Tunisia, England
Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan
Asia's five representatives will be aiming to achieve
the Continent's best showing in the FIFA World Cup
after a successful qualifying campaign.
Korea Republic's semi-final appearance at the FIFA
World Cup 2002, co-hosted by Korea Republic and
Japan, is the best showing by a team from Asia.
Iran, meanwhile, are aiming to advance past the
group stage in Russia next year - having seen their
interest end at that stage previously.
Japan have twice progressed from the group
stages, reaching the Round of 16 in 2002 and in
2010.
Saudi Arabia's best finish in a FIFA World Cup was
in 1994 when they made the Round of 16.
Australia, who will be making their fifth Finals
appearance, will be aiming to improve on their best
finish which was a Round of 16 appearance at
Germany 2006.
The FIFA World Cup Russia 2018 will run from June
14 to July 15.
Fixtures for the 2018 World Cup finals to be held
in Russia from June 14 to July 15 (time GMT)
Group A
June 14 Russia v Saudi Arabia, Luzhniki Stadium,
Moscow (1500)
June 15 Egypt v Uruguay, Ekaterinburg (1200)
June 19 Russia v Egypt, St Petersburg (1800)
June 20 Uruguay v Saudi Arabia, Rostov,on,Don
(1500)
June 25 Uruguay v Russia, Samara (1400)
Saudi Arabia v Egypt, Volgograd (1400)
Group B
June 15 Morocco v Iran, St Petersburg (1500)
Portugal v Spain, Sochi (1800)
June 20 Portugal v Morocco, Luzhniki Stadium,
Moscow (1200)
Iran v Spain, Kazan (1800)
June 25 Iran v Portugal, Saransk (1800)
Spain v Morocco, Kaliningrad (1800)
Group C
June 16 France v Australia, Kazan (1000)
Peru v Denmark, Saransk (1600)
June 21 France v Peru, Ekaterinburg (1200)
Denmark v Australia, Samara (1500)
June 26 Denmark v France, Luzhniki Stadium,
Moscow (1400)
Australia v Peru, Sochi (1400)
Group D
June 16 Argentina v Iceland, Spartak Stadium,
Moscow (1300)
Croatia v Nigeria, Kaliningrad (1900)
June 21 Argentina v Croatia, Nizhny Novgorod
(1800)
June 22 Nigeria v Iceland, Volgograd (1500)
June 26 Nigeria v Argentina, St Petersburg (1800)
Iceland v Croatia, Rostov,on,Don (1800)
Group E
June 17 Costa Rica v Serbia, Samara (1200)
Brazil v Switzerland, Rostov,on,Don (1800)
June 22 Brazil v Costa Rica, St Petersburg (1200)
Serbia v Switzerland, Kaliningrad (1800)
June 27 Serbia v Brazil, Spartak Stadium, Moscow
(1800)
Switzerland v Costa Rica, Nizhny Novgorod (1800)
Group F
June 17 Germany v Mexico, Luzhniki Stadium,
Moscow (1500)
June 18 Sweden v South Korea, Nizhny Novgorod
(1200)
June 23 Germany v Sweden, Sochi (1500)
South Korea v Mexico, Rostov,on,Don (1800)
June 27 South Korea v Germany, Kazan (1400)
Mexico v Sweden, Ekaterinburg (1400)
Group G
June 18 Belgium v Panama, Sochi (1500)
Tunisia v England, Volgograd (1800)
June 23 Belgium v Tunisia, Spartak Stadium,
Moscow (1200)
June 24 England v Panama, Nizhny Novgorod
(1200)
June 28 England v Belgium, Kaliningrad (1800)
Panama v Tunisia, Saransk (1800)
Group H
June 19 Poland v Senegal, Spartak Stadium,
Moscow (1200)
Colombia v Japan, Saransk (1500)
June 24 Japan v Senegal, Ekaterinburg (1500)
Poland v Colombia, Kazan (1800)
June 28 Japan v Poland, Volgograd (1400)
Senegal v Colombia, Samara (1400)
Round of 16
June 30
M50 Winner Group C v Runner,up Group D, Kazan
(1400)
M49 Winner Group A v Runner,up Group B, Sochi
(1800)
July 1
M51 Winner Group B v Runner,up Group A, Luzhniki
Stadium, Moscow (1400)
M52 Winner Group D v Runner,up Group C, Nizhny
Novgorod (1800)
July 2
M53 Winner Group E v Runner,up Group F, Samara
(1400)
M54 Winner Group G v Runner,up Group H,
Rostov,on,Don (1800)
July 3
M55 Winner Group F v Runner,up Group E, St
Petersburg (1400)
M56 Winner Group H v Runner,up Group G, Spartak
Stadium, Moscow (1800)
Quarter-finals
July 6
M57 Winner M49 v Winner M50, Nizhny Novgorod
(1400)
M58 Winner M53 v Winner M54, Kazan (1800)
July 7
M60 Winner M55 v Winner M56, Samara (1400)
M 59 Winner M51 v Winner M52, Sochi (1800)
Semi-finals
July 10
M61 Winner M57 v Winner M58, St Petersburg
(1800)
July 11
M62 Winner M59 v Winner M60, Luzhniki Stadium,
Moscow (1800)
Third place playoff
July 14
M63 Loser M61 v Loser M62, St Petersburg (1400)
Final
15 July 2018 (1500)

এই পোষ্ট 9 days ago আগে করা হয়েছে
Vote : 10
like
unlike


Quick Reply & No Spam!
Name:

Text:

Color

You must Login Or Register to Comment
See More Comment
Site: <.>.>>..1
Pageview Counter Board
Today Pageview : 11072 | This Month Pageview : 191784 | Total Pageview : 415744
Add Your Site and Get Huge Visitors
Site Loading Time :
Home | Back | About Us | Privacy Policy | Contact | Advertisement | Order Your Site | Go To Top |
© 2015-17 | TopTuneBD Group
Designer : Ariful



Hindi Song
Download Android Game for Free
Shareit  Vidmate  Phone  more